12 V 72 AH POVVER AKÜ - POVVER72

  • Ürün Kodu: POVVER72
  • Marka: POVVER AKÜ
  • Kategori: Akü
  • 3.109,70 TL
    Kargo Bedava
Ürünün stok durumu hakkında bilgi alınız.
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim
POVVER AKÜ
* Siparişinizin teslimat süresi hakkında tarafımızdan bilgi alınız.

TEKNİK BİLGİLER Özel şartlara karşı dayanıklılık:

Bilinenin aksine yüksek ısı aküye aşırı soğuktan daha fazla zarar verir. Sıra dışı hava koşullarına karşı en iyi koruma akünüzü tam şarjlı bir şekilde muhafaza etmeyi sürdürür. terminalleri oksitlenmeye ve doğumye karşı ölüm olarak kontrol etmek, ve soğuk havalarda, özel geceler arabanızı kapalı bir garajda saklamak, ayrıca akünüzden uzun süre maksimum performans gereksinimini sağlar.

Akülerde en çok vibrasyonun yol açtığı arızalar ile karşılaşılmaktadır. Akünün kapsamlılığına izin verecek şekilde monte edilmiş olmasına ve bağlantılarının sıkılığına özellikle dikkat ediniz. Kısımlarda görülen aşırı sıcaklar, aşırı soğuklar ve yollarımızın ortalamalarına karşı Mutlu'nun geliştirdiği plak dizaynı ve özel katkılı alaşım çok daha iyi performans sağlar.

Kullanılmış akülerin; kulaktan dolma bilgileriyle; tekrar kullanım amacı ile ısıtılması veya başka çeşitli yasal yollarla canlandırılmaya, kuvvetlendirilmeye çalışılması; Patlamaya, patlamaya veya yanmaya sebep olup, hem çocuklara hem de daha önemli boyutta zarar vermelerinden kesinlikle tavsiye edilmez.

AKÜ BAKIMI
Herhangi bir işlem yapmadan önce:

Akü içerikleri kir ve pisliğin bulunmamasına özen gösterilmelidir. Akü hortumu çatlak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kutup boyunca oksitlenmeyi yasaklayın. Elektrolit seviye plakaların 1-1,5 cm üzerinde olması gerekir. Eleman toz tutucu üzerindeki verinin açık olmasına dikkat edilmelidir ve sıkıştırma bağlantıları sıkılmalıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Akü Nedir? Nasıl çalışır?

Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden, ihtiyaç halinde bunu elektrik enerjisi olarak veren cihaza akü denir.

Akünün görevi öncelikle ilk anda çalışabilmesi için marş motoruna elektrik akımı vermek, araç motoru çalışmadığı zamanlarda kullanılacak alıcılara akım göndermek ve motor çalışırken elektrik sisteminde voltaj ve amperaj dengelemesi yapmak böylece yüksek devirlerde alternatörün üreteceği voltaj bazen fazla yükselebileceğinden alıcıların zarar görmesini engellemektir. Bu durumda akü alternatörün oluşturduğu akımın bir kısmını üzerine alarak aşırı voltajın yükselmesini önler. Benzinli motorlarda kullanılan 12 V’luk akü, birbirine seri olarak bağlanmış altı adet 2 voltluk hücreden meydana gelmiştir. Genellikle her eleman içerisinde, yine birbirlerine seri olarak bağlanmış 5 adet pozitif, 6 adet negatif yüklü plak vardır. Bu plaklar, kurşun-antimon alaşımlı ızgaraların üzerine, aktif maddelerin sıvanarak fırınlanmasından oluşur. Pozitif plaklar aktif madde olarak, kurşundioksit içerir. Negatif plaklar aktif madde olarak, saf kurşun içerir. Plakların arasına, kısa devreyi önlemek için plakları izole eden separatörler/ ayırıcılar yerleştirilir. Ayırıcılar, plaklar arasındaki kimyasal tepkimeyi engellemeyecek şekilde çok küçük gözenekleri bulunan maddelerden yapılır. Akünün içine sülfürik asitle saf su karışımı olan elektrolit konulur. Elemanlar arası seri olarak kurşun köprülerle bağlanmıştır.

Aküden aküye bağlantı nasıl yapılır?

Aküden aküye bağlantı (jump-start) için kullanacağınız akünün aynı amper olmasına dikkat edin.
Motoru ve de elektrik harcaması muhtemel her şeyi kapatın.
Öncelikle kablonun kırmızı ucunu boşalmış olan akünün (+) terminaline; daha sonra diğer ucunu dolu olan akünün terminaline bağlayın.
Daha sonra kablonun siyah ucunu dolu olan akünün (-) terminaline ve kablonun diğer ucunu boşalmış akülü aracın kaportasında herhangi bir metal bölüme bağlayın.
Kabloların egzoz, pervane gibi hareketli veya sıcak noktalara temas etmemesine dikkat edin.
Dolu akülü aracı çalıştırıp, daha sonra boş akülü aracı çalıştırın.
Araçlar çalıştıktan sonra boş akülü araçtan başlayarak; kabloları sökebilirsiniz.

Akü çeşitleri nelerdir, tam kapalı veya kuru akü ne demektir?

Aküler, kurşun asit, nikel kadmiyum, nikel ndemir gibi kullanılan metal cinslerine göre çeşitlere ayrılır.

Günümüzde en yaygın kullanılan akü tipi kurşun-asit akümülatörleridir.Bu aküler de temel olarak kuru ve sulu diye ikiye ayrılır.

Sulu akülerin en fazla kullanılan çeşitleri starter veya SLI (başlatma, ışıklandırma ve ateşleme fonksiyonlarının ingilizce baş harfleri ile ifade edilmiş hali) olarak da tabir ettiğimiz klasik tipteki oto aküleridir. Oto aküleri de kendi içinde tam kapalı veya buşonları açılabilen diye ikiye ayrılır. Bu iki tip akünün de iç yapısı aynıdır. Yani her ikisi de klasik tipte kurşun asit akülerdir. Kapalı akülerin farkı buşonların açılamamasıdır. Bu akülere su eklenemediği için voltaj düzenekleri iyi olan araçlara takılması daha uygundur.

Bundan başka iç yapısı ve kullanım alanları farklı olsa da stasyoner (sabit tesis) ve traksyoner (forklift) aküleri de sulu ürünler kapsamına girer.

Kuru yani VRLA akülerin iç yapıları ve teknolojileri farklıdır. VRLA tanımının Türkçe karşılığı sübap ayarlı kurşun asit akü demektir. Bu aküler de iç yapılarına göre ikiye ayrılır.

AGM (elektroliti separatörlere emdirilmiş) ve jelli VRLA aküleri. Bu akülerin temel özelliği asit taşması veya sızdırması olmamasıdır. Gaz çıkışı minimumdur. Bu yüzden çok güvenlidir ve rafta bekleme ömürleri çok daha uzundur. Ayrıca sulu akülere kıyasla titreşime karşı daha dayanıklıdır. Sevkiyatı, taşınması sorunsuzdur. Kullanım alanları arasında sabit tesisler, UPS’ler, tekneler ve santraller vardır.

UPS aküsü ne demektir?

UPS tanımı kesintisiz güç kaynağının İngilizce karşılığının baş harflerinden oluşan kısaltmasıdır. UPS aküsü de bu kesintisiz güç kaynaklarının aküsüdür. Kesintisiz güç kaynaklarının aküleri elektrik kesintisi olduğunda devreye girer ve elektrik gelinceye kadar enerji deposu olmaya devam eder. Bu aküler yukarda bahsettiğimiz gibi kuru denilen VRLA tipi akülerdir ve minimum gaz çıkışına sahiptir.

Yeni satın aldığımız akünün kısa sürede deşarj olmasının sebepleri nelerdir?

Satın aldığınız POVVER AKÜ’nün olası deşarj (boşalma) nedenleri:

Olumsuz çevre ve saklama koşulları, yüksek sıcaklık, nem vs.
Araçtaki kaçak akımlar (öngörülen kısa devrelerden yüksek çekilen akımlar) açık lambalar
Diğer elektrikli cihaz ve donanımlardaki kısa devreler
Araç ile akümülatör uyumsuzluğu, küçük akü seçimi, araçtaki ilave donanımlar (ses, ışık, bilgisayar sistemleri, soğutucu sistemler)
Alternatörün (şarj dinamosu) yetersiz şarj etmesi

Akü donar mı?

Evet, aküler donabilir.

Tam şarjlı akünün donma ısısı -50 derece ile -70 derece arasındadır, dolayısıyla normal şartlarda şarjlı bir akümülatör donmaz. Ancak deşarj olan aküler deşarj seviyesine göre 0 derece ile -10 derece civarında dahi donabilirler. Özellikle soğuk mevsimlerde akülerin şarjlı durumda olmalarına dikkat edilmelidir.

Aküler çevreye zararlı mıdır? Ne kadarı geriye döner?

Akümülatörler kurşun, sülfürik asit gözlemleme ve poliprolen kutudan oluşur. Bu nedenle aküler kullanılmaz duruma geldiklerinde çevre için tehlikeli atıklardır. Ancak etkin bir geri dönüşüm sistemi ile akülerin poliprolen kutu ve kurşun parçaları yüzde yüz geri kazanılır. Sülfürik asidin de geri alınması mümkün olduğundan, genellikle nötralize edilmektedir.

akım etkin şekilde atık akü geri kazanımı mevcut, yeni akünüzü alırken eski satıcılara teslim ediniz.
Bakınız: Atık Akü Yönetimi ( http://www.akuder.org.tr )

Aküler nasıl şarj edilmelidir?

Bakınız: Servis Talimatları

Hava şartları aküyü nasıl etkiler?

Hava şartlarının aküye etkileri:

1. Stoklama, saklama kapsamı:
Kapalı alanda stoklama yapılmalıdır. Açık havadaki stoklamalarda toz ve yağışlar çıkışları taşımaları. Mümkün olduğunda kuru ve serin bir yerde stoklanmalıdır. Akülerin deşarj oranları sıcaklık ile paralel olarak artar veya azalır. Genel olarak her 10 derecelik dizide kayıp döneminden iki tanesini çıkardı. Bu yüzden 10-16 derece aralığındaki stoklama 25-30 derece aralığındaki stoklamadan çok daha sağlıklıdır.

2. Araç üzerinde çalıştırma:
Sıcak havalarda akünün marş gücü artar ancak buna paralel olarak aküdeki aşınma (yıpranma) da artar. Bu nedenle sıcak iklimlerde kullanılan aküler daha az ömre sahiptir. Soğuk havalarda akülerin marş gücü azalır. Buna ilaveten araç motorunun marş alma değeri de artar. Sonunda soğuk bölgeleri akülerin marş gücü önemli hale gelir. Çok soğuk havalarda akünün içinde sıvının (elektrolit) donma riski vardır. Tam şarjlı bir akü ancak -70 derecede donarken deşarj sonucu bir akü deşarj ünitesine bağlı olarak -5 derecede dahi donabilir. Bu nedenle soğuk havalarda akünün şarjlı halde bulunması çok önemlidir.

POVVER AKÜ marka POVVER72 kodlu 12 V 72 AH POVVER AKÜ ürünü parcayuvasi.com güvencesiyle uygun fiyata satışa sunulmuştur.
Parça Yuvası
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 11:30 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.

Eğer kargoyu saat 11:30`dan sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda 1 iş günü kargolama yapılmaktadır.

Sitemizde 300 binden fazla çeşit bulunduğu için bazı ürünlerin tedarik süreci olmaktadır. Bu gibi durumlarda bilgi verilip 24 saat içinde kargo yapılacaktır.
 
* Uyumululuk listeleme işlemleri devam ediyor. Eğer aracınıza ait herhangi bir ürünü uyumluluk listesinde göremiyorsanız lütfen bize geri bildirmekten çekinmeyiniz. Uyumluluk listesinde yer alan araç markaları aracınız ile eşleşiyor olsa bile teyit etmek için bizimle irtibata geçiniz.
Yükleniyor...