Motor Parçaları ve Görevleri – Motor Donanımları

Tarih: 10.11.2021 17:05
Motor Parçaları ve Görevleri – Motor Donanımları
İçten yanmalı motoru oluşturan ve çalışmasını sağlayan mekanik parçalar şunlardır:

Sabit motor parçaları;

*Motor bloğu: Motor silindirlerini barındıran ve tüm motor parçalarını üzerinde toplayan ana kısımdır. Yanma ve güç burada oluşur.

*Silindir Kapağı: Motor bloğuna sızdırmaz olarak kapaklık eder, supaplar ve eksantrik milleri, bujiler bu kısımda bulunur.

*Külbütör Kapağı (üst kapak): Silindir kapağını, eksantrik milini ve supapları örten kapaktır. Plastik veya alüminyum olabilir.

*Karter: Motor bloğunun ve krank kutusunun alt kısmını kapatır ve motor yağına depoluk eder.

*Emme manifoldu: Yanmanın meydana gelmesi için gereken temiz havanın emme supaplarına ve oradan da silindirlerin içerisine alınmasını sağlar. Binek araçlar eskiden alüminyum olan manifold artık plastikten yapılmakta.

*Egzoz manifoldu: Motorda yanmadan sonra oluşan çok sıcak ve basınçlı egzoz gazlarının motordan egzoz hattına tahliye edilmesini sağlar.

Bunlar aynı zamanda olarak da sayılabilir.

Hareketli motor parçaları;

*Pistonlar: Yanma odasının sızdırmazlığını ve 4 zamanın oluşmasını sağlayan pistonlar, motorda gücün üretilmesini sağlarlar. Yanma odasındaki yanma basıncıyla oluşan kuvveti, biyel kolu ve krank miline ileterek motorun dönmesini-çalışmasını sağlarlar.

*Biyel kolu: Üst kısmı piston pimi ile pistonlara, alt kısmı biyel yatağıyla krank miline bağlı olan biyel kolu, pistonun çalışmasını ve kuvvetin piston ve krank mili arasındaki iletimini sağlar.

*Krank mili: Silindirde oluşan doğrusal hareketi, biyel kolu ile birlikte dairesel harekete, motor torkuna dönüştüren , motor gücünün ve torkunun üretildiği temel parçadır.

*Eksantrik (kam) mili: Silindir kapağında bulunan eksantrik mili, emme ve egzoz supaplarını açıp kapatarak supapların çalışmasını sağlar. Çoğu motorda emme ve egzoz supapları için ayrı eksantrik mili bulunur (DOHC), çift eksantriklidir.

*Supaplar (emme ve egzoz supapları): Silindirlere havanın (hava+yakıt) alınmasını ve egzoz kanalından egzoz gazlarının atılmasını sağlayan, eksantrik milinin çalıştırdığı parçalardır.

 

Motorda Bulunan Donanımlar ve Sistemler

*Emme Sistemi (hava besleme sistemi)

*Egzoz sistemi

*Yağlama Sistemi

*Soğutma Sistemi

*Supap sistemi

*Ateşleme sistemi

*Marj Sistemi

*Şarj Sistemi

*Enjeksiyon sistemi

*Yakıt Besleme sistemi

*Karter havalandırma sistemi

*Yakıt buharı geri dönüş sistemi (Evap sistemi)

* Motor elektroniği ve Motor kontrol ünitesi (ECU: Elektronik kontrol ünitesi)

*Sensörler ve aktörler (aktivatörler)

İlgili Ürünler
Yükleniyor...