Teker Aks (Porya) Bilyası Nedir ?

Tarih: 08.12.2021 10:32
Teker Aks (Porya) Bilyası Nedir ?
Teker bilyası olarak da isimlendirilen teker aks bilyası; tekerleklerin dönmesini sağlamaktadır. Aks milinin geçtiği rulman olarak da tanımlanan teker aks bilyası; çelik toplarla dolu olan bir dizili mekanizmanın içerisinde yer almaktadır. Elbette ki araçlarda önemli bir işlevi olan bu bilyanın bozulması maliyetli bir uğraş olarak karşımıza çıkar. Bu durumda teker aks (porya) bilyası bozulduğu nasıl anlaşılır? Sorusuna doğru bir şekilde yanıt vermek önem kazanacaktır. Zira bu sayede teker aks bilyasındaki arızayı erken bir dönemde anlamak mümkün olmaktadır. Bu da doğal olarak tamir maliyetinin düşük olmasını sağlayacaktır.

Teker Aks (Porya) Bilyasının Arızasının Belirtileri Nelerdir?

Elbette ki teker aks bilyasının arızalanması durumunda bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. Söz konusu belirtileri tanıyor olmak; araç sahiplerine önemli kazanımları da sağlayacaktır. İşte teker aks bilyası arızasının belirtileri;

  • Şayet aracınız eski seriliğini kaybetmişse
  • Aracınızın tekerleğinden sürtünmeye benzeyen bir ses geliyorsa
  • Şayet rampa aşağı giderken dahi sanki düz yolda gidiyormuş gibi aracınızı tutan bir güç olduğunu hissediyorsanız.
  • Eğer aracınız hareket halindeyken; uğultu vb bir ses geliyorsa teker aks bilyası arızasından şüphelenebilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki teker bilyası bozulduğu nasıl anlaşılır? Sorusuna verilebilecek en net yanıt; uğultuya benzeyen bir sesin tekerlek kısmından geliyor olmasıdır. Yine şayet tekerleğinizden gelen ses araç hızı arttıkça artış gösteriyorsa; kuvvetle muhtemel, teker aks bilyanız bozulmuştur.

Genellikle porya (aks) bilyası herhangi bir belirti vermeden arızalanan bir parça değildir. Yani mutlaka söz konusu parçada bir arıza yaşanılmaya başlarsa belirtileri hemen ortaya çıkacaktır. Özellikle uğultuya benzeyen bir ses çıkıyor olması; bu bilyanın arızalandığının göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı bu belirtileri önceden anlamak aracınızın yolda kalmasını önleyeceği gibi aks bilyasının kilitlenmesi sonrasında oluşacak kazaları da önleyecektir.

Aks Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aks Bilyası Arızası Giderilmezse Ne Olur?

Aracınızın ön düzeninin bir parçası olan aks (porya) bilyası; aracınız için hayati derecede öneme sahiptir. Öncelikli olarak porya bilyasında meydana gelecek olan bir arızanın sürüş güvenliğini de tehlikeye atacağı unutulmamalıdır. Özellikle söz konusu arızanın yüksek bir hız anında birden bire meydana gelmesi; son derece riskli bir durum olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayı aks bilyası arızası giderilmezse ne olur? Tarzındaki bir sorunun yanıtı; sürüş güvenliğimiz tehlikeye girer şeklinde yanıtlanmalıdır.

Aks (porya) bilyasının içerisinde yer alan rulman; iki farklı metal plaka içerisindeki metal bilyelerden oluşmaktadır. Şayet buradaki rulmanda bir arıza yaşanılırsa; araçta ses oluşmasına neden olarak; tekerleğinizin dönmesine karşı bir direncin oluşmasını sağlar. Şayet bu parça tamamen bozulacak olursa; tekerleğin dönmesi de duracaktır. Bu da aracınızın hareket kabiliyetini kaybetmesiyle sonuçlanacaktır.

Aracınız 100 km hızla seyahat ederken sol ön tekerlekteki aks bilyasının tamamen arızalandığını düşecek olursak; bu da sol tekerleğinizin birden bire kilitlenmesiyle sonuçlanacaktır. Böylece araç sürücüsü aracın hakimiyetini kaybedecek; bu da doğal olarak bir kazanın yaşanılmasını mümkün kılacaktır. Bundan dolayı şayet aracınızda bu tarz bir arıza olduğunu düşünüyorsanız; mutlaka aracınızı en yakın servise götürmenizde fayda vardır.

Teker Aks (Porya) Bilyasının Değişim Maliyeti Ne Kadardır?

Hemen her tamir ve değişim hizmetinin bir maliyetinin bulunduğu gibi teker aks (porya) bilyası değişimi hizmetinin de bir maliyeti bulunmaktadır. Şayet aracınızda bu tür bir arıza sorunu yaşanmışsa hem parça fiyatı ödemek zorunda kalırsınız hem de yüksek maliyetli bir işçilik ücreti ödemek durumunda kalırsınız. Bu kapsamda teker aks bilyasının değişimine dair yapacağınız ayrıntılı bir fiyat araştırması; pek çok kazanımı da bir arada getirecektir. 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...